Potpredsjednik Nezavisnog bloka, Darko Jotanović iz Banja Luke

1Darko Jotanović je prošao put od člana biračkog odbora, predsjednika mjesne zajednice, i generalnog sekretara, šefa kabineta, investitora, direktora, narodnog poslanika u entitetskom parlamentu. Danas kao potpredsjednik Nezavisnog bloka pokušava uspostaviti jedan novi pristup politici u BiH. Kako funkcioniše demokratija, struka i process odlučivanja u svim tim situacijama?

Nezavisni Blok je politička organizacija koja je napravljena kao odgovor vladajućim elitama koji upropaštavaju državu, entitete od Dejtona do danas. Na bazi ključnih stvari za naše narode mi smo dogovorili novi pristup politici koji se ogleda u međusobnom uvažavanju, toleranciji, poštovanju naših vjerskih, kulturnih i ostalih osjećanja. Nezavisni blok gradi novu politiku za dobrobit malog običnog i obespravljenog čovjeka bez razlike da li je on Srbin, Bošnjak, Hrvat ili ostali, čovjek je čovjek. Mi poštujemo ustavnu i Dejtonsku kategoriju i RS i FBiH i drzavu BiH. Lično smatranm da je to jedino ispravan put.

2. Bili ste najmlađi narodni poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske od 2002. do 2006.godine. Možemo li uporediti taj period i ovo danas što možemo vidjeti u tom zakonodavnom tijelu?

Narodna Skupština RS u današnje vrijeme moram priznati da je dosta funkcionalna,donošenje zakona je brze iz jednog razloga zato što vladajuća većina ima skoro dvotrećinsku podršku u entitetskom parlamentu i samim tim kreiranje, donošenje odluka je brže i provodljivije. E sad imate onu drugu stvar, kakvi su zakoni i njihovi prijedlozi, ko njih kreira da li su u službi građana ili vladajuće političke elite koja suvereno vlada u RS zadnjih 18 godina. Isto tako u zadnja dva mandata Narodne skutine RS gdje imate sindrom preletača tzv papaka koji su iz opozicionog bloka prelazili u vladajuće zarad ličnog interesa. To pokazuje devijantno stanje u našem društvu gdje birač bira kandidata iz jedne partije a izabrani kandidat prelazi u drugu zbog ličnog interesa i samim tim vara građanje koji su birali. Iz svega gore navedenog a da bi se spriječili takvi slučajevi ali i posebno slučajevi manipulacije na biračkim mjestima, neophodna je temeljita reforma izbornog zakonodavstva u kojoj ćemo do kraja osiguirati poštovanje volje birača kao i provođenje fer i poštenih izbora na cijelom prostoru BiH. To je preduslov da svi zajedno krenemo brže u stabilizaciju, ekonomski razvoj i evropsku perspektivu naše zemlje. 

3. Kao zvanično najbolji učenik Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine 1988. godine koji dobija stipendiju Saveznog Izvršnog vijeća BiH i koji se školovao u Sarajevu, Beogradu, Sjedinjenim Američkim Državama, danas imate puno pravo ocijeniti sistem obrazovanja i pristup mladima u BiH uz akcenat na entitet Republika Srpska?

Proteklih godina u Republici Srpskoj je za obrazovanje izdvajano oko 4% bruto društvenog proizvoda (BDP), što je skoro za procenat ispod evropskog prosjeka, odnosno gotovo duplo manje od bogatijih evropskih zemalja poput Danske, Islanda, Švedske i Norveške. Kada je u pitanju region, po dostupnim podacima, Hrvatska za obrazovanje izdvaja 4,7%, a Srbija 5% svog BDP-a. Međunarodna preporuka je da se za obrazovanje izdvaja oko 6% BDP-a, što znači da su za podizanje kvaliteta obrazovnog sistema RS neophodna i znatno veća ulaganja.

Procenat visokoobrazovanog stanovništva u RS iznosi svega oko 8 %, dok u Hrvatskoj iznosi 18%, u Austriji 18%, u Njemačkoj 25%, a u EU 28%. Iako Republika Srpska znatno zaostaje po procentu visokoobrazovanog kadra, ona bilježi  porast  broja nezaposlenih  visokoobrazovanih građana, iz čega proističe da je i ovaj sektor potrebno bolje uskladiti sa tržištem rada. Nezavisni blok i ja kao njen potpredsjednik smatramo da je potrebna  veća podrška studentima koji se odluče za upis deficitarnih studijskih programa. U obrazovnom sistemu pristuni su smijerovi i škole za koje već sada znamo da ljudi koji ih završe neće moći da se zaposle sljedećih 40 godina. Čini mi se da na ovaj način čuvamo posao nekolicini na fakultetima i školama a proizvodimo socijalu koja neće imati gdje da radi. Kako god nazovemo reformske procese oni moraju biti reforma u suštini a ne zamazivanje očiju mladim ljudima i populaciji u BiH uopšte. Jedan od problema koji je prisutan su i nedovoljni smještajni kapaciteti u studentskim domovima. Sve su ovo stvari irealni problemi koje se moraju sistemski rješavati kako bi stvorili stručnog mladog isposbnog  budućeg akademca koji će dati puni doprinos svojoj lokalnoj zajednici entitetu idržavi u cjelini. Konačno mi u Nezavisnom bloku smatramo da je najveće bogatstvo ulagati u znanje.

4. U svom svakodnevnom radu kontaktirate sa strancima, kako poslovnim partnerima tako i zvaničnicima. Kakvi su njihovi pogledi na budućnost ove zemlje i da li ona može očekivati skorije članstvo u Evropsku uniju ?

Ja sam po prirodi otvoren čovjek,u razgovoru jasno govorim i razbijam predrasude, kao Srbin, Pravoslavac, kao rođeni Banjalučanin i potpredsjednik Nezavisnog bloka  smatram da nam je jedini ispravan put kako politički tako i ekonomski i prema EU. Što prije i brže  mi budemo išli prema EU integracijama manje će nama mladi odlaziti iz države u tu istu Evropu. Krajnje je vrijeme da se svi opametimo i da radimo na dobrobiti naših građana iboljeg standarda. Isto tako ne treba zanemarivati i ostale sile, Rusiju koja je nama pravoslavnim bliska, kao i USA, Tursku i Kinu koje bilježe ekonomski bum i predstavljaju globalne vojne i ekonomske sile. Šta konkretno misli USA znaćkrajem septembra kada ću posjetiti i razgovarati sa uticajnim Kongresmenom iz USA u Vašingtonu, guvernerom države Ohajo i gradonačelnikom Dejtona. Imaću razgovore sa bošnjačkom i srpskom dijasporom u Čikagu i Klivlendu. Tće biti dobra prilika da obostrano razmijenimo mišljenja o stanju u BiH.

5. Da li višeetnična Bosna i Hercegovina ima smisla? 

Kratko i jasno, ima! Samo uz poštovanje i uvažavanje jednih, drugih i trećih. Prošlo je vrijeme sukoba i ratova, okrenimo se budućnosti naše djece i nas svih.

6. Šta očekuje Nezavisni blok na prostoru Republike Srpske u narednom periodu?

Nezavisni blok u RS raste, mi predstavljamo jednu dobru uigranu ekipu, spoj iskustva imladosti koja je od osnivanja zajedno. Nemamo nikakvih turbulencija, imamo stabilan Gradski odbor u Banja Luci, Prijedoru, Novom Gradu. U toku je realizacija plana širenja na još 12 opština širom Republike Srpske. Sve u svemu, idemo uzlaznom putanjom iaktivno se pripremamo za predstojeće lokalne izbore 2020. godine .